Historia australijskiego oleju z drzewa macadamia

Czy Aborygeni używają kosmetyków? Czy dawniej dbano o pielęgnację? Czy kilkaset lat temu stosowano olej makadamia na włosy? Tak! Człowiek od wieków stosuje naturalne metody pielęgnacji ciała i włosów. Przyjęło się jednak błędne przekonanie, że rdzenni mieszkańcy nie dbają o higienę i urodę. Co ciekawe, wykorzystanie naturalny ekstraktów roślinnych w walce o piękny wygląd wcale nie jest nowym wymysłem!

Od kilku lat odnotowujemy bardzo intensywny powrót do naturalnych metod pielęgnacyjnych. Coraz częściej rezygnujemy z kosmetyków, które bazują na sztucznych składnikach. Czytamy składy i dobieramy produkty pielęgnacyjne pod kątem substancji czynnych odpowiednich do naszego problemu. Naturalna pielęgnacja nie jest jednak niczym nowym, bo stosowano ją od wieków. Najlepiej widoczne jest to na przykładzie australijskiego oleju macadamia.

W podzwrotnikowych lasach tropikalnych, na północy Australii, rośnie drzewo Macadamia ternifolia. Dorasta do kilkunastu metrów wysokości, jest wiecznie zielone, a jego liście są skórzaste i błyszczące. Orzechy tego drzewa przypominają nieco europejskie orzechy laskowe, choć są większe i twardsze. Te niewielkie nasiona mają tak twardą skorupę, że rozłupuje się ją specjalnymi maszynami. Trudno jest zrobić to samodzielnie tak, aby nie naruszyć delikatnego, jadalnego wnętrza. Orzeszki makadamia są jednymi z najsłodszych i najlepszych na świecie.

Rdzenni mieszkańcy Australii wykorzystują drzewo Macadamia nie tylko do pozyskiwania smacznych orzechów. Owszem, jedzenie ich znacznie poprawia zdrowie, ale to nie jedyna ich zaleta. Od wieków Aborygeni wytwarzają olej z orzechów makadamia, który stosują… w pielęgnacji! Wytłaczanie oleju makadamia nie jest prostym zadaniem, ale plemiona znalazły na to sposób. Do rozłupywania orzechów wykorzystywano twarde kamienie. Z wnętrza wyciskano olej, który stanowi nawet do 78% miąższu. W ten sposób pozyskiwano olej makadamia do użytku kosmetycznego oraz do spożycia.

To właśnie łupiny orzechów makadamia zaintrygowały osadników, którzy przybyli do Australii. Zainteresowanie sprawiło, że zaczęli badać ich pochodzenie i doszli do ciekawych wniosków. Orzech makadamia odkrył w latach 50. XIX wieku niemiecko-australijski botanik. Ferdynand von Mueller swoje znalezisko ochrzcił nazwiskiem przyjaciela, Johna Macadama. To właśnie w tym okresie spopularyzowano uprawę drzew Macadamia. Właściwości oleju macadamia szczegółowo zbadał i opisać natomiast szkocki botanik, Walter Hill. Od tamtego czasu olej makadamia do włosów i ciała zyskuje coraz większą popularność.

Komentarz
  1. GajKa

    ciekawy tekst 🙂 właśnie zaczynam testowanie tego olejku na skórze i włosach 🙂