[Ciekawostki] Czego nie wiesz o oleju makadamia do włosów?
Olej makadamia do włosów jest jednym z mniej popularnych półproduktów roślinnych. Wynika to raczej z nieświadomości, a nie z jego słabych właściwości. Jeszcze nie wiemy o nim tak wiele, jak na temat innych olejów do pielęgnacji włosów. Dziś poszerzymy nieco tę wiedzę o ciekawostki na temat oleju z orzechów makadamia.
Czego jeszcze nie wiesz o oleju makadamia?
Olej macadamia importuje się z Australii
W stolicy kangurów produkuje się największe ilości oleju makadamia, który dystrybuowany jest na cały świat. Macadamia ternifolia to drzewo, które naturalnie spotkamy tylko w tropikalnych lasach Australii. Aborygeni od wieków znają właściwości orzechów i oleju z tego drzewa. Obecnie jednak Macadamię uprawia się także na Hawajach, Kostaryce, w Brazylii oraz Zimbabwe.
Orzechy drzewa Macadamia są jadalne i bardzo słodkie
Czas owocowania drzewa Macadamia wynosi aż 100 lat! Orzechy z tej australijskiej rośliny przypominają nieco rodzime orzechy laskowe. Również są jadalne, jednak uważa się je za najsłodsze orzechy na świecie. Mają twardą łupinę i jadalny miąższ. Zawartość oleju macadamia w orzechach jest bardzo wysoka – od 59% do aż 78%.
Olej makadamia intensywnie pachnie orzechem
Nie powinno dziwić nikogo, że olej makadamia pachnie orzechowo. W końcu pozyskuje się go z orzechów. Zapach naturalnego, zimnotłoczonego oleju macadamia jest bardzo intensywny i pozostaje na włosach bardzo długo. Olej z orzechów makadamia do olejowania włosów poleca się więc tym osobom, które lubią lub chociaż tolerują orzechowy aromat.
Olej makadamia to „znikający olej”
W jaki sposób olej może znikać? Poprzez natychmiastowe wchłonięcie się np. we włosy. Olej makadamia zawiera bardzo duże stężenie kwasu tłuszczowego omega-7 (tzw. kwasu oleopalmitynowego), który jest składnikiem naturalnie budującym ludzką skórę. Jego absorpcja jest znakomita, a olej makadamia całkowicie wnika we włosy i skórę w kilka minut.
Olej makadamia jest wrażliwy na światło i ciepłolubny
Wrażliwość na światło oleju z orzechów macadamia sprawia, że trzeba przechowywać go w zacienionym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła. Natomiast jego właściwości są najlepsze, jeśli nakładamy go na ciepło. Prawidłowa aplikacja oleju makadamia na włosy polega na ogrzaniu niewielkiej ilości w dłoniach lub w ciepłym miejscu, a następnie równomiernym nałożeniu. Nie należy jednak oleju macadamia gotować!
no właśnie.. orzechowy aromat. Unikam wszelkich kosmetyków, które tak pachną.. można go zastąpić jakimś innym olejkiem o ładniejszym zapachu?
Jeśli chcesz na włosy to kup sobie jakąś gotową mieszankę gdzie będzie ten olejek zmieszany z innymi. Ja od niedawna używam nanoila, bardzo delikatnie pachnie i nie czuje się tego orzechowego aromatu i ogólnie bardzo dobrze włosy po nim wyglądają
aż trudno uwierzyć, że ten olejek całkowicie się wchłania 🙂 aż mam ochotę go przetestować 🙂
Jeśli chodzi o olejowanie to chyba na ciepło jest najskuteczniejsze.. tak mi się wydaje. Sprawdziłam wszystkie sposoby i ten jest chyba najlepszy.