Czemu olej z orzechów makadamia to „znikający olej”?

„Znikający olej” na myśl przywodzi raczej magiczne sztuczki, w których czarodziej wkłada do kapelusza butelkę oleju, a po chwili wyciąga królika. Ewentualnie olej spożywczy znikający z patelni, ponieważ się wypalił. Raczej nikt nie wpadłby na to, że „znikający olej” to po prostu potoczna nazwa oleju macadamia. Dlaczego znikający? I dlaczego akurat olej z orzechów tego drzewa? W poniższym artykule dowiesz się wszystkie w tym temacie.

Wyjaśnienie „znikalności” oleju makadamia wymaga zagłębienia się w jego specyfikę. Przede wszystkim jest to nieograniczone źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród nich znajduje się kompleks dobrze znanych kwasów omega (omega-3, omega-6 i omega-9), ale nie tylko one. Ciekawym składnikiem odżywczym w oleju makadamia jest kwas palmitynooleinowy. On też zalicza się do kwasów omega, ale jest ich mniej znanym przedstawicielem. Zwyczajowo mówi się o nim kwas omega-7. To właśnie jemu tłuszcz z orzechów makadamia zawdzięcza swoje właściwości. Czym charakteryzuje się kwas palmitynooleinowy?

Omega-7 to rzadko spotykany kwas tłuszczowy. Z tego względu wiemy o nim niewiele, a na pewno nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jest jednym z ważniejszych składników odpowiadających za budowę ludzkiej skóry. To oznacza, że niedobory tego kwasu w organizmie skutkują pogorszeniem się stanu skóry, włosów i paznokci. Kwas omega-7 przede wszystkim reguluje skład, poziom i właściwości ludzkiego sebum. A to właśnie łój odpowiada za ograniczenie utraty wilgoci z organizmu. Wniosek jest prosty – im więcej kwasu omega-7 dostarczonego do skóry, tym lepsze nawilżenie i właściwy poziom wilgotności.

Badania wykazały, że olej makadamia – właśnie dzięki sporemu stężeniu kwasu omega-7 – wykazuje bardzo dużą zgodność z sebum ludzkiej skóry. To oznacza, że nasza skóra lub włosy wchłaniają go natychmiastowo. Pojawiają się nawet głosy, że absorpcja oleju makadamia to czysta magia, ponieważ wnika we włosy natychmiastowo i nie pozostawia po sobie śladu. O tym, że naturalny olej makadamia do włosów jest „znikającym olejem”, można przekonać się robiąc prosty test. Nakładamy olej na dłonie i pocieramy nimi. Olej wchłonie się całkowicie już po kilku minutach. Ze względu na tę właściwość olej makadamia jest idealny do olejowania włosów.