Czemu olej z orzechów makadamia to „znikający olej”?

„Znikający olej” na myśl przywodzi raczej magiczne sztuczki, w których czarodziej wkłada do kapelusza butelkę oleju, a po chwili wyciąga królika. Ewentualnie olej spożywczy znikający z patelni, ponieważ się wypalił. Raczej nikt nie wpadłby na to, że „znikający olej” to po prostu potoczna nazwa oleju macadamia. Dlaczego znikający? I dlaczego akurat olej z orzechów tego drzewa? W poniższym artykule dowiesz się wszystkie w tym temacie.

Wyjaśnienie „znikalności” oleju makadamia wymaga zagłębienia się w jego specyfikę. Przede wszystkim jest to nieograniczone źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród nich znajduje się kompleks dobrze znanych kwasów omega (omega-3, omega-6 i omega-9), ale nie tylko one. Ciekawym składnikiem odżywczym w oleju makadamia jest kwas palmitynooleinowy. On też zalicza się do kwasów omega, ale jest ich mniej znanym przedstawicielem. Zwyczajowo mówi się o nim kwas omega-7. To właśnie jemu tłuszcz z orzechów makadamia zawdzięcza swoje właściwości. Czym charakteryzuje się kwas palmitynooleinowy?

Omega-7 to rzadko spotykany kwas tłuszczowy. Z tego względu wiemy o nim niewiele, a na pewno nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jest jednym z ważniejszych składników odpowiadających za budowę ludzkiej skóry. To oznacza, że niedobory tego kwasu w organizmie skutkują pogorszeniem się stanu skóry, włosów i paznokci. Kwas omega-7 przede wszystkim reguluje skład, poziom i właściwości ludzkiego sebum. A to właśnie łój odpowiada za ograniczenie utraty wilgoci z organizmu. Wniosek jest prosty – im więcej kwasu omega-7 dostarczonego do skóry, tym lepsze nawilżenie i właściwy poziom wilgotności.

Badania wykazały, że olej makadamia – właśnie dzięki sporemu stężeniu kwasu omega-7 – wykazuje bardzo dużą zgodność z sebum ludzkiej skóry. To oznacza, że nasza skóra lub włosy wchłaniają go natychmiastowo. Pojawiają się nawet głosy, że absorpcja oleju makadamia to czysta magia, ponieważ wnika we włosy natychmiastowo i nie pozostawia po sobie śladu. O tym, że naturalny olej makadamia do włosów jest „znikającym olejem”, można przekonać się robiąc prosty test. Nakładamy olej na dłonie i pocieramy nimi. Olej wchłonie się całkowicie już po kilku minutach. Ze względu na tę właściwość olej makadamia jest idealny do olejowania włosów.

Komentarze
  1. muffinka

    moje suche włosy kochają ten olejek! <3

    • Flamingo100

      To tak jak moja przesuszona skóra 🙂 żaden krem, maska, czy serum nie pomogło mi tak na suche dłonie jak ten olejek!

  2. Kaśka31

    Tylko raz w życiu nałożyłam olejek na włosy i był to olejek rycynowy. Żeby go zmyć musiałam chyba z 5 razy myć włosy. Jeśli ten się całkiem wchłania to zaraz go zamawiam 🙂

  3. Cherry

    jak zaczełaś olejowanie od rycynowego to się nie dziwię, że tylko raz do tej pory nakładałaś olejki 🙂 ja zaczęłam od kokosowego, ale później usłyszałam o porowatości i dowiedziałam się, że są jeszcze inne olejki które się sprawdzą na moich włosach, między innymi olejek makadamia. 🙂