Co można zrobić z oleju makadamia do włosów?

Co sprawia, że olej makadamia jest idealny do pielęgnacji włosów? Niska zdolność do przetłuszczania. Bardzo dobra wchłanialność. Bogactwo składników aktywnych. Zawartość kwasu omega-7 naturalnego dla ludzkiej skóry. Bezpieczny filtr UV. Stuprocentowa naturalność. Wymieniać można byłoby długo, ale lepiej przejść do konkretów. Jak wykorzystać olej makadamia w pielęgnacji włosów?

Odpowiedź jest prosta – na wiele sposobów. Na początek jednak kilka słów o składzie oleju makadamia. To bogate źródło witaminy A, witamin z grupy B oraz naturalnego przeciwutleniacza, jakim jest witamina E. Oprócz tego w naturalnym oleju makadamia znajduje się wiele składników mineralnych, fenoli oraz lecytyna. Nie te składniki są jednak najważniejsze. Istotną rolę spełniają kwasy tłuszczowe, które stanowią znaczną część składu. Olej macadamia obfituje w kwas oleinowy i palmitynowy. Kwas oleopalmitynowy to nic innego jak omega-7, czyli naturalny budulec skóry i włosów. Stąd właśnie tak znakomita absorpcja oleju makadamia na włosach.

Olej makadamia stosuje się do produkcji wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów. Z łatwością kupimy różnego rodzaju serum, odżywki, a nawet szampony wzbogacane naturalnym olejem makadamia. Zawsze jednak zajmuje on ostatnie pozycje składu i rzadko się zdarza, żeby był bazą dla kupnego kosmetyku. Z tego względu można (a nawet warto) wykorzystać działanie oleju makadamia na włosy tworząc domowy kosmetyk. Jego zaletą jest przede wszystkim naturalny, dopasowany do indywidualnych potrzeb skład i brak sztucznych substancji. Brak umiejętności łączenia półproduktów nie jest przeszkodzą, bo olej makadamia nadaje się do wzbogacania gotowych produktów np. ulubionej odżywki do włosów.

Zaletą oleju macadamia jest możliwość stosowania go bezpośrednio na skórę i włosy. Jest jednym z najbezpieczniejszych produktów roślinnych do olejowania włosów. Nie ma ograniczeń w jego stosowaniu. Można go nakładać zarówno na zimno i na ciepło (choć nie zaleca się nadmiernie podgrzewać oleju z orzechów macadamia). Nie wywołuje skutków ubocznych i świetnie się wchłania, dlatego można go stosować zarówno na skórę, na całą długość włosów lub wyłącznie na końcówki. Ze względu na właściwości ochronne oleju macadamia poleca się wcieranie niewielkiej ilości w suche włosy po umyciu, aby zapewnić im utrwalenie, zabezpieczyć je i odżywić.